5MPx IP PoE kamera s 5× zoomem | ZONEWAY NC965+
POE 5MPx IP STARVIS bullet kamera antivandal kamera H.265 s rozlišením 5MPx, IVA, COLORVU, venkovní,..
https://apexis.cz/ptz-kamera-valcova-8mpx-4k-5x-zoom-hico-gr-ps3x5i-m8s
HICO X5I-M8S skládá do válcového pouzdra snímač SONY IMX415 (8 Mpx) a motorizovaný objektiv, který z 2,7 mm natáhne optický zoom až na 13,5 mm, tedy 5×. Vznikla otočná kamera se zoomem pro venkovní kamerové sys...
HICO X5I-M8S skládá do válcového pouzdra snímač SONY IMX415 (8 Mpx) a motorizovaný objektiv, který z 2,7 mm natáhne optický zoom až na 13,5 mm, tedy 5×. Vznikla otočná kamera se zoomem pro venkovní kamerové systémy, kde chcete z jednoho místa mít přehled i vzdálený detail. Motor tu natáčí celé válcové pouzdro i s optikou, a to v rozsahu 0–180° a 0–55° (podle výrobce); kovové pouzdro má krytí IP66 a za tmy svítí šest IR LED. Napájet ji lze z 12 V DC, nebo po síťovém kabelu s PoE splitterem – PoE splitter v balení dostanete navíc k samotné kameře. Kdo vybírá podle čísel, najde je v následujících oddílech.
















Rozlišení. Jako 8Mpx IP kamera (4K UHD) se zoomem snímá 3840 × 2160 px, tedy 8 294 400 bodů, čtyřikrát víc než Full HD (2 073 600 bodů). 4K IP kamera se zoomem tak po přiblížení nabídne víc detailu než 4Mpx kamera se stejným objektivem. Rekordér bez 8Mpx vstupu obslouží nižší stupně hlavního proudu, po jednom megapixelu od 6 do 3 Mpx, a také 1080p.
Zoom. Optický zoom 5× je poměr 13,5 mm : 2,7 mm; na konci rozsahu se cíl zobrazí zhruba pětkrát větší než na začátku. Přiblížení nad 5×, které případně nabídne software, je už digitální a nové detaily nepřidá.
Úhly záběru. Výrobce je neuvádí, proto platí výpočet z rozměrů snímače 5,57 × 3,13 mm (SONY IMX415), vždy přibližně:
Hodnoty berte jako orientační: skutečný objektiv se od výpočtu může o pár stupňů odchylovat. Pro přesné plánování ověřte záběr přímo na místě.

Provedení kamery ukazuje video výrobce – od objektivu přes kloub pro natáčení těla kamery až po nástěnnou základnu.
Natáčení těla kamery. Rozsah otáčení 0–180° a náklonu 0–55° udává výrobce. Motorický kloub otáčí a naklání válcové pouzdro kamery se vším, co v něm je. Při upevnění na stěnu pokryje půlkruh před kamerou a prostor za zdí nevidí; plný kruh jako u kopulových PTZ kamer tu není. Po výpadku napájení se podle výrobce poloha obnoví. Jako PTZ IP kamera s válcovým pouzdrem míří tam, kde stačí natáčení na jednu stranu od stěny.
Výrobce uvádí nejvyšší rychlost 20 °/s pro otáčení a 10 °/s pro náklon; ovládací rychlost otáčení se volí od 0,5 do 20 °/s. Tělo kamery tak celých 180° projde zhruba za 9 s a náklon o 55° trvá asi 5,5 s (výpočet z údajů výrobce).

Noc: šest IR LED, 30 m a 0,005 lx. Šestice IR diod přisvěcuje scénu do vzdálenosti 30 m (údaj výrobce, dosah ovlivňuje okolí). Jas IR se mění plynule a přechod mezi denním a nočním režimem obstarává filtr IR-CUT, sám nebo ručně. Citlivost uvádí výrobce 0,005 lx v barvě při světelnosti objektivu F1,6 a 0 lx v černobílém režimu s IR přísvitem; v kontrastních scénách pomáhají WDR, HDR, BLC, HLC, odmlžení a potlačení šumu 2D/3D, expozici hlídá automatická závěrka od 1/25 do 1/100 000 s (podle výrobce). Při zoomu na 13,5 mm může kamera mířit dál, než kam přísvit dosáhne, takže u cíle za hranicí 30 m počítejte s dodatečným světlem.
Napájení 12 V DC nebo PoE přes splitter. Kamera vyžaduje napájení 12 V DC (údaj výrobce). Síťový kabel stačí tam, kde před kameru zapojíte splitter z balení: ten zařadí kameru do rozvodů s PoE switchem nebo injektorem. Rozměrový výkres výrobce udává 168 × 68 × 78 mm, bílé kovové pouzdro má krytí IP66 (údaj výrobce), provozní teplota činí podle výrobce −40 až +60 °C a vlhkost smí být 0–95 % bez kondenzace. Upevňuje se na stěnu nástěnnou základnou s otvory.

H.265+, datový tok a místo na záznam. Kodeky H.265+, H.265 i H.264 pracují v režimu CBR nebo VBR a kvalitu volíte v šesti stupních. Tok si nastavíte sami, výrobce udává rozsah 512 kb/s až 6 Mb/s; orientačně platí, že každý Mbit/s dává zhruba 0,45 GB za hodinu. Při 6 Mbit/s je to asi 2,7 GB za hodinu a úložiště 128 GB (např. disk v rekordéru) pojme zhruba 47 hodin, při 4 Mbit/s přibližně 70 hodin. Zapsat lze na SD kartu (podle výrobce), do rekordéru s ONVIF, případně na NFS / NAS (podle výrobce). Vedlejší proud s nižším rozlišením (640 × 360, VGA, D1) uvádí výrobce.
Připojení, detekce a zvuk. Jako IP kamera ONVIF nabízí i proud RTSP (Profile S podle výrobce). Testováno – kompatibilní s rekordéry Milesight, Dahua, Hikvision i ZONEWAY přes ONVIF. Mobil se připojuje přes P2P cloud a aplikaci HiEasy, k dispozici je DDNS. Analytika zvládne vniknutí do zóny, překročení čáry, opuštění místa, počet osob i pohyb a rozliší člověka od vozidla. Alarmový vstup kamera nemá, výstup má jeden. Událost podle výrobce spustí záznam na SD kartu, e-mail (SMTP), odeslání snímku na FTP nebo hlášení alarmovému centru. Obousměrný zvuk obstarává vestavěný mikrofon a reproduktor, přibývá vstup Mic-in / Line-in s kodekem G.711. Rozhraní kamery v prohlížeči češtinu ani slovenštinu nenabízí; kameru ovládáte i v aplikaci HiEasy.
Další kamery pro venkovní kamerové systémy najdete v kategorii venkovní IP kamery, v sekci PoE IP kamery a mezi PTZ kamerami; celý sortiment je v sekci IP kamerové systémy. Z podobných kamer HICO nabízíme H10X50 (válcová PTZ, 10× zoom) a IV10M80 (PTZ, 20× zoom).
Záznam řeší síťové video rekordéry, například ZONEWAY NVR3016 pro 16 kanálů. K napájení po síťovém kabelu patří PoE switch ZONEWAY nebo PoE injektor, k napájení 12 V zdroj 12 V / 4 A; paměť v kameře rozšíří karta microSD 128 GB.
Je 5× zoom optický, nebo digitální?
Optický: vzniká posunem čoček v motorizovaném objektivu s ohniskem 2,7–13,5 mm. Hodnotu 5× uvádí výrobce; plyne z ohnisek 2,7 a 13,5 mm.
Jaký je úhel záběru kamery?
Přibližně 92° vodorovně při 2,7 mm a přibližně 23° při 13,5 mm (vlastní výpočet ze snímače; údaje výrobce chybí). Ve 20 m od kamery pokryje nejširší záběr zhruba 41 m šířky.
Poradí si kamera se starším rekordérem?
Pokud rekordér 8Mpx nezvládá, snižte hlavní proud na 5, 4 nebo 3 Mpx, případně 1080p; připojení probíhá přes ONVIF.
Potřebuji pro přístup z mobilu veřejnou IP adresu?
Ne, vzdálený přístup řeší P2P cloud v aplikaci HiEasy; po připojení kamera hlásí stav „Internet ready“.
Slyším okolí kamery a můžu přes ni mluvit?
Ano, vestavěný mikrofon i reproduktor podporují obousměrný hovor; potlačení ozvěny udává výrobce.
Jde kameru napájet po síťovém kabelu?
Ano, pomocí PoE splitteru z balení; samotná kamera se jinak napájí 12 V DC.
Obsah zpracoval Ing. Václav Turek, technik.
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Kamera a obraz | |
| Model | HICO X5I-M8S |
| Výrobní označení | GR-PS3X5I-M8S |
| Typ | venkovní válcová (bullet) IP kamera s motorickým natáčením celého těla kamery (PTZ) |
| Obrazový snímač | 8 Mpx SONY IMX415, CMOS 1/2,7″ (velikost podle výrobce) |
| Maximální rozlišení | 8 Mpx, 3840 × 2160 px (4K) |
| Další rozlišení hlavního proudu | 6 Mpx, 5 Mpx, 4 Mpx, 3 Mpx, 1080p |
| Komprese videa | H.265+, H.265, H.264 |
| Řízení datového toku | CBR / VBR, 6 stupňů kvality obrazu |
| Datový tok videa | 512 kb/s – 6 Mb/s (podle výrobce) |
| Vedlejší proud | nižší rozlišení 640 × 360, VGA, D1 (720 × 480) (podle výrobce) |
| Den / noc | přepínací filtr IR-CUT; režim automaticky nebo ručně (časový plán podle výrobce) |
| Minimální osvětlení | 0,005 lx v barevném režimu (F1,6); 0 lx v černobílém režimu se zapnutým IR přísvitem (podle výrobce) |
| Elektronická závěrka | automatická, 1/25 – 1/100 000 s (podle výrobce) |
| Nastavení obrazu | BLC, HLC, WDR, HDR, 2D/3D potlačení šumu, odmlžení, privátní zóny, zrcadlení a otočení obrazu (podle výrobce) |
| Úpravy obrazu | sytost, jas, kontrast, ostrost, zesílení, vyvážení bílé – ve webovém rozhraní kamery nebo v klientském softwaru (podle výrobce) |
| Objektiv a zoom | |
| Objektiv | motorizovaný, s autofokusem |
| Ohnisková vzdálenost | 2,7–13,5 mm |
| Optický zoom | 5× |
| Světelnost | F1,6 (podle výrobce) |
| Úhel záběru (výpočet ze snímače, přibližně) | vodorovně ≈ 92° (2,7 mm) až ≈ 23° (13,5 mm); svisle ≈ 60° až ≈ 13°; úhlopříčně ≈ 100° až ≈ 27° (výrobce úhly neuvádí; skutečná optika se může o několik stupňů lišit) |
| Natáčení kamery (PTZ) | |
| Pohyb | celé tělo válcové (bullet) kamery se otáčí a naklání na motorickém kloubu |
| Rozsah otáčení | 0–180° (podle výrobce) |
| Rozsah náklonu | 0–55° (podle výrobce) |
| Rychlost otáčení | až 20 °/s (podle výrobce) |
| Rychlost náklonu | až 10 °/s (podle výrobce) |
| Ovládací rychlost otáčení | 0,5–20 °/s (podle výrobce) |
| Obnovení polohy | po výpadku napájení se poloha obnoví (podle výrobce) |
| Noční vidění | |
| Přísvit | 6× IR LED (podle výrobce) |
| Dosah IR | až 30 m (podle výrobce; závisí na prostředí) |
| Řízení IR | plynulé stmívání IR přísvitu |
| Audio | |
| Mikrofon a reproduktor | vestavěné, obousměrný hovor |
| Audio vstup a výstup | Mic-in / Line-in, audio výstup |
| Audio komprese | G.711u / G.711a |
| Potlačení ozvěny | ano (podle výrobce) |
| Chytré funkce a alarm | |
| Detekce | detekce pohybu, vniknutí do zóny, překročení čáry, opuštění místa, počítání osob |
| Filtr cíle | člověk / vozidlo / obojí |
| Alarmové vstupy / výstupy | 0 vstupů, 1 výstup (doba sepnutí 1–600 s) |
| Reakce na událost | záznam na SD kartu, e-mail (SMTP), snímek na FTP, nahrání na server alarmového centra, upozornění v aplikaci (podle výrobce) |
| Síť, záznam a aplikace | |
| Protokoly a standardy | ONVIF (Profile S podle výrobce), RTSP, DDNS, P2P; HTTP, DHCP, NTP (podle výrobce) |
| Kompatibilita s rekordéry | ZONEWAY, Hikvision, Dahua a Milesight přes ONVIF |
| Aplikace a cloud | HiEasy, vzdálený přístup P2P (stav „Internet ready“) |
| Úložiště | záznam na kartu SD, síťové úložiště NFS / NAS, snímky na FTP (podle výrobce) |
| Webové rozhraní | v Chromu přes přehrávač WebPlayer |
| Webové rozhraní – jazyky | bez češtiny a slovenštiny; kameru lze ovládat také v aplikaci HiEasy |
| Provedení a napájení | |
| Pouzdro | kovové, bílé |
| Krytí | IP66 (údaj výrobce) |
| Rozměry | 168 × 68 × 78 mm (podle výrobce, rozměrový výkres) |
| Montáž | na stěnu nástěnnou základnou |
| Provozní teplota a vlhkost | −40 až +60 °C, vlhkost 0–95 % bez kondenzace (podle výrobce) |
| Napájení | 12 V DC (údaj výrobce) nebo PoE přes externí PoE splitter, který je součástí balení |
| Součást balení | externí PoE splitter od výrobce |
| Poznámka k údajům | |
| Zdroj údajů | Údaje označené „podle výrobce“ nebo „údaj výrobce“ pocházejí z technické tabulky výrobce (HICO TECH); úhel záběru je vlastní výpočet ze snímače (přibližně). |